۱۳۸۹ اردیبهشت ۲۰, دوشنبه

:: متفکران از تعطیلی گروههای فلسفه دانشگاه‌ها ابراز نگرانی کردند

اینک فلسفه
:: متفکران از تعطیلی گروههای فلسفه دانشگاه‌ها ابراز نگرانی کردند

تصمیم دانشگاه میدلسکس در شمال لندن برای تعطیلی گروه فلسفه خود نگرانی‌های بسیاری را در رابطه با آینده این رشته علوم انسانی فراهم کرده و به دغدغه متفکران سراسر جهان تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، دانشجویان دانشگاه میدلسکس بریتانیا به دنبال اعلام خبر لغو گروه فلسفه این دانشگاه در تحصنی طولانی شرکت کردند.

برخی از فیلسوفان برجسته جهان نیز فعالانه وارد این میدان مبارزه شده و طی نامه‌ای اعلام کردند که تعطیلی دپارتمان فلسفه نگرانی ملی و بین‌المللی است. این مناقشه نقطه آغاز برای مناقشات آینده است چرا که بودجه دپارتمانهای علوم انسانی در سراسر بریتانیا کاهش چشمگیری یافته است.

فعالیت مرکز تحقیقات فلسفه اروپایی مدرن میدلسکس به عنوان یک مرکز برجسته بین المللی در موضوعاتی چون تفکر نقدی، زیبایی شناسی، مارکسیسم و روانکاوی اکنون به خطر افتاده است.

نامه‌ای که برای اعتراض به این موضوع به مجله آموزش عالی تایمز ارسال شده به امضای اسلاوی ژیژک مدیر بین المللی موسسه علوم انسانی بیرکبک، آلن بودیو استاد بازنشسته فلسفه در دانشگاه اکول نرمال سوپریر، ماکین الیوت استاد ادبیات تطبیعی دانشگاه کالیفرنیا برکلی و بیش از 20 متفکر دیگر رسیده است. در این نامه آمده است که میدلسکس به عنوان یکی از مهمترین مراکز مطالعه فلسفه اروپای مدرن در دنیای انگلیسی زبان محسوب می‌شود.

پیش ازاین نوام چامسکی فیلسوف و زبان‌شناس امریکایی ابراز امیدواری کرده بود که این تصمیم ناخوشاید برای نجات دانشگاه، زندگی فکری بریتانیا و دست کم آینده این رشته ضروری و باستانی در سراسر دنیا تغییر کند.

تصمیم برای لغو تدریس فلسفه در این دانشگاه ماه گذشته از سوی "اد اسک" رئیس دانشکده علوم انسانی و هنر این دانشگاه به دنبال جلسات مشورتی شش ماه با کارکنان دانشگاه اتخاذ شد. این دانشگاه اعلام کرده است که تعداد دانشجویان فلسفه در مقطع کارشناسی که جذب دانشگاه می‌شوند به‌شدت کاهش یافته به طوری این تعداد طی سه سال گذشته 12 نفر در سال بوده است و تاکنون برای سال آینده تحصیلی شش نفر پذیرفته شده‌اند.

پیتر هالوارد رئیس برنامه فلسفه در این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد طی نامه‌ای سرگشاده به همکاران و دانشجویان فلسفه خود که ماه گذشته منتشر کرد اظهار داشت: رئیس دانشگاه توضیح داد که این تصمیم برای پایان تدریس فلسفه در دانشگاه اتخاذ شده، صرفاً جنبه مالی دارد و براساس این حقیقت است که دانشگاه اعتقاد دارد که اگر منابع خود را در رشته‌های دیگر متمرکز کند درآمد بیشتری خواهد داشت.

این تصمیم درحالی اتخاذ شده که بسیاری از متفکران نسبت به کاهش بودجه دپارتمانهای علوم انسانی در چند دانشگاه دیگر بریتانیا نیز ابراز نگرانی کرده‌اند. بسیاری از شخصیتهای آکادمیک از این امر واهمه دارند که دانشگاهها به دنبال تغییر کانون توجه خود از علوم انسانی به رشته‌هایی چون علم، تکنولوژی و تجارت باشند تا درآمد بیشتری داشته باشند.

اوایل سال جاری میلادی، چندین نفر از معاونان دانشگاهها طی نامه ای به روزنامه آبزرور هشدار دادند که کاهش بودجه و تصمیم به تمرکز روی علوم مختلف، فلسفه، ادبیات، تاریخ، زبان و هنر را در شرایط بغرنجی قرار داده است.

دانشجویان میدسکس نیز اقدام به تشکیل ستادهای اعتراضی آن لاین کرده و تاکنون 12 هزار نفر درخواست لغو این تصمیم را امضا کرده‌اند. امروز یکشنبه 19 اردیبهشت ما قرار است دانشجویان مجموعه جلسات و بحثهایی را در دانشکده خود درباره تجربه آموزشی متفاوت و ارتقای ویژگیهای گروههای فلسفه دانشگاه خود برگزار کنند.

یک سخنگوی دانشگاه میدلسکس اظهار داشت: رشته فلسفه تنها می‌تواند با کمکهای مالی از دیگر رشته‌های دانشگاه به حیات خود ادامه دهد. این دانشگاه چاره دیگری جز تعطیلی این دپارتمان ندارد اما این شرایط دشوار را برای کارکنان دپارتمان فلسفه و دانشجویان آن را درک می‌کنیم و با آنها برای یافتن بهترین راه ممکن همکاری خواهیم کرد.

لینک مستقیم به مطلب

Share/Save/Bookmark

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر