۱۳۸۸ اسفند ۲۲, شنبه

این سادات ستمدیده (تفصیلی از پس اجمالی)


4qmvyzms3k5bqvw2sz7u

این سادات ستمدیده (تفصیلی از پس اجمالی)


1. آنچه در گودر نوت زده بودم این بود:

تا دستشان به خودش می رسید، سزایش حبس و حصر بود و تنهایی، لاجرم اینک که دستشان به او نمی رسد به سنگش حمله می کنند و البته مع الاسف بازماندگانش...شرح این هجران و این خون جگر/این زمان بگذار تا وقت دگر2. اصل خبری که شیر نموده بودم این بود:

شکسته شدن سنگ مزار یک مرجع تقلید در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

مدت یک هفته است که به شکل غیر متعارفی شکسته شده است و تا کنون مسؤلین حرم اقدامی در تعویض سنگ قبر معظم له ننموده و هیچ توضیحی در این خصوص ابراز نکرده اند .

كدخبر: ۱۶۰۰۳

تاريخ: ۰۷ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۳:۰۹

به گزارش خبرنگار « شیعه نیوز» سنگ مزار مرحوم ایت الله سید محمد شیرازی از نوادگان میرزای شیرازی صاحب فتوای مشهور تنباکو در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) مدت یک هفته است که به شکل غیر متعارفی شکسته شده است و تا کنون مسؤلین حرم اقدامی در تعویض سنگ قبر معظم له ننموده و هیچ توضیحی در این خصوص ابراز نکرده اند .

احترام به مراجع تقلید احترام به امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) و بر عکس ان جسارت به ساحت مقدس حضرت بقیة الله (عج الله تعالی فرجه الشریف) میباشد .

امید است مسؤلین حرم مطهر کریمه اهل بیت ( علیهم السلام) هر چه سریعتر نسبت به تعویض سنگ مزار این مرجع راحل اقدام و در این خصوص توضیحات لازم را برای روشن شدن افکار عمومی بیان نمایند .

3. کامنت های دوستان چنین بود:

علیرضا - آری این چنین است برادر

با وجود ارادتی که به ایشان دارم، گویا «من اعان ظالما سلطه الله علیه» ردخور ندارد و تکوینی است

اگر در کربلا بالش نمیداد شاید نمی‌شد Feb 5, 2010

smr fakhri - رنگهاشم یه ذره پاک شده بود. یقیناً کار این ساندیس خورا بودهFeb 5, 2010

رضا ق - آقاي فخري! قبر آقاي شيرازي تو قسمت زنونه است. شما اين خبرا رو از کجا داريد؟:)Feb 5, 2010

smr fakhri - عکسش هس خو. شما اصلا از کجا خبر داشتی تو زنونه استه؟ Feb 5, 2010

رضا ق - قبلا که تو زنونه نبود.Feb 5, 2010

smr fakhri - خوب یادمه بعد از خاکسپاریشون، تا مدتها چند تا خانم پوشیه زده سر قبرشون قرآن میخوندند. تشییع جنازه شونم حکایاتی داشت...Feb 5, 2010

رضا ق - بله خاطرمون هست. و همين طور تشييع آيت الله موحد ابطحي که به خاطر همين برخوردا جنازه رو تو حسينيه خودشون خاک کردن.Feb 5, 2010

you - و خاتم فقها سید محمد روحانی قدس الله سره که چند ساعت قبلش روبروش بودم و بعد داشتیم توی خانه یا حالا حسینیه ی خانه تسلیم خاکش می کردیم. همه جلوی چشم هامه هنوزFeb 6, 2010

4. در همین ارتباط وبلاگ مربوط به حضرت آیة الله العظمی سید صادق شیرازی دام ظله کامل تر به جریان پرداخته بود:

منطق باتوم!!!

قبر حضرت آیت الله العظمي سید محمد شیرازی (اخوي بزرگتر سيد صادق شيرازي) موردحمله افراد ناشناس قرار گرفت. گروهی لباس شخصي در شامگاه روز شنبه با ورود به حرم حضرت معصومه (علیهاسلام) به سوی مقبره این مرجع تقلید حرکت نموده و با پتک و چکش اقدام به تخریب آن نمودند.

ايشان از نخستین مراجعی بود که صراحتاَ در بیانیه ها و تالیفات خویش در برابر اصل ولایت مطلقه فقيه لب به اعتراض گشود. وی ابتدا به حصر خانگی در آمد و سپس با دستگیری فرزندان، اقوام،‌ اعضاي بيت و مقلدان ویتلاش نمودند تا او را وادار به سکوت نمایند. ايشان تا سالهای پایانی عمر خویش (1380 شمسی) در حصر خانگی بسربرد و با ارتحالشان از اين زندان آزادشد. نمونه هایی مانند برخورد اخیر قبلاً نيز در مورد ایشان صورت گرفته بود؛ ازجمله حمله يگان ويژه به مراسم تشییع جنازه و دزديدن تابوتشان براي چندين ساعت و حمله و بازداشت وحشيانه زنان عزادار حاضر بر مزارشان داخل حرم مطهر در شب شهادت امام هادي (عليه السلام).

گوشه اي از ستمهاي رفته بر ايشان در سالهاي سكونت در ايران را در اين وبلاگ بخوانيد وخودتان قضاوت كنيد.

5. و اما شرح هجران و خون جگری که وقت دگری شاید برایش دست ندهد، این بود

بيت مرحوم شيرازي هرگز قصد نداشت پيكر ايشان را در حرم حضرت معصومه (عليهاسلام) به خاك بسپارد؛ بلكه مطابق وصيت ايشان، بر آن بودند كه پيكرش را در منزلش موقتاً به خاك سپارند تا پس از فراهم آمدن شرايط، به كربلاى معلا و مقبره خاندان شيرازى در حرم حضرت سيدالشهدا (عليه السلام) منتقل شود. اما با كمال تأسف، هنگام تشييع، عده‌اى اقدام به ربودن پيكر مطهر ايشان و دفن آن در قسمت زنانه بدور از جايگاه وي‍ژه مراجع تقليد كردند...

قبر خالی مرحوم شیرازی واقع در حسینیه شان در کوی آسیدحسن در قم

"قبر خالی مرحوم شیرازی پس از دزدیدن جنازه شان توسط اطلاعات قم (سال ۱۳۸۰)"


6. قصه ی تشییع هم این بود:

صحنه هايي از درگيري يگان ويژه با تشييع كنندگان زنده ياد شيرازي را در سايت زير ببينيد.

http://www.real-

islam.org.uk

part one:

FUNERAL PROCESSION

part two:

DECEASED PRAYER

part three:

BODY SNATCHING!!!


7. بازمانده ای که به خاک و خونش کشیدند این بود:

31

8. بدرودش هم با لبخندش قرین بود:

تصاویری از آیت الله شهید سید محمد رضا حسینی شیرازی اعلی الله مقامه الشریف پس از شهادت

۵ ساعت پس از شهادت

۵ ساعت پس از شهادت

۱۲ ساعت پس از شهادت

پس از شهادت

پس از شهادت

9. جد بزرگوارش گوئیا منتظرش بود:

تصویر مرقد شهید در حرم مطهر آقا اباعبدالله علیه السلام ٬ در آرامگاه خاندان شیرازی در کنار مزار جد بزرگوارشان مرجع تقلید بزرگ شیعیان ٬ آیت الله العظمی میرزا مهدی حسینی شیرازی قدس سره الشریف


حضرت آیت الله العظمی سید صادق شیرازی دام ظله درباره عالم فقيد

آيت الله سيد محمد رضا شيرازى قدس سره:

بسم الله الرحمن الرحيم

• فقيد سعيد آيت الله سيد محمد رضا شيرازى قدس سره از نظر احتياط ورزيدن در احكام الله تعالى همانند جدش آيت الله العظمى ميرزا سيد مهدى حسينى شيرازى اعلى الله درجاته و در احاطه به جوانب گوناگون حكم شرعى شبيه پدر بزرگوارش آيت الله العظمى سيد محمد حسينى شيرازى اعلى الله درجاته و از جهت دقت استنباط مسائل شرعى يادآور عموى شهيدش آيت الله شهيد سيد حسن شيرازى قدس سره بود.

• پروردگارا، او (آيت الله سيد محمد رضا شيرازى) از تو و براى تو مى ترسيد پس هراس او را به ايمنى و آرامش بدل كن.

• مرحوم آيت الله سيد محمد رضا شيرازى در تقيد به فضائل و اخلاق نيك در طول زندگى به مانند آيت الله العظمى سيد محمد شيرازى اعلى الله درجاته بود.

• آيت الله سيد محمد رضا شيرازى قدس سره اميد من براى آينده اسلام بود.

• آيت الله سيد محمد رضا شيرازى قدس سره نمونه يك عالم زاهد، وآيتى در ورع

وتقوا بود.

• هرقدر به ايشان نزديك تر مى شدم محبتم به ايشان دوچندان مى شد.

• آيت الله سيد محمد رضا شيرازى نمونه روشن اين سخن امام عليه السلام است كه فرمودند: «من كان من الفقهاء صائناً لنفسه، حافظاً لدينه، مخالفاً لهواه، مطيعاً لأمر مولاه؛ هر يك از فقها كه پاسبان نفس وحافظ دين ومخالف هوا وفرمانبردار امر مولاى خود بود عوام مى توانند از او تقليد كنند».

• جا دارد كه طلاب علوم دينى آيت الله سيد محمد رضا شيرازى را در كوشش پيوسته در نشر علوم اهل بيت عليهم السلام مقتدا واسوه خود قرار دهند.

10. اما چرا اینچنین شد؟

· پس از صدور حكم شاه به دستگيري مرحوم خميني در سال 1342، مرحوم شيرازي در همان شب از نجف به كربلا ميرود و با مراجع تقليد آنزمان يعني آقايان خوئي، سيد محسن حكيم و سيد محمود شاهرودي ديدار ميكند. فرداي آنروز هركدام از آيات عظام، ‌جداگانه با ارسال تلگرافي به محمدرضاشاه خواستار آزادي خميني مي شوند؛ درنهايت شاه مجبورشد حكم اعدام مرحوم خميني را لغو و او را به تركيه تبعيدكند.

 • مرحوم شيرازي اولين مرجعي است كه حكم اعدامش توسط حزب بعث عراق و شخص صدام در سال 1975 ميلادي صادرشد.

· مرحوم خميني در بدو ورود مرحوم شيرازي به ايران مناصب زير را به وي پيشنهادكردند: امام جمعه اهواز،‌ نماينده ولي فقيه در خوزستان و درنهايت پست قائم مقامي؛ اما ايشان هيچ كدام را نپذيرفتند،‌ لذا مرحوم خميني قائم مقامي را به آقاي منتظري واگذاركرد.

عمده ترين اختلافات مرحوم شيرازي با مرحوم خميني عبارت بودند از:

 • تشكيل شوراي رهبري در مقابل رهبري يكنفره.
 • تعدد احزاب و آزادي تشكيل احزاب.
 • تطبيق قوانين حكومت با اسلام، نحوه اداره جنگ و پايان آن.

 • مرحوم شيرازي در سالهاي ابتدايي انقلاب،‌ كتابي به نام "نمونه هايي از حكومتداري پيامبر (ص) و امام علي(ع)" نوشت و آنرا در تيرا‍ژ 5000 تايي چاپ كرد،‌ اما متاسفانه حكومت،‌ تمامي آنرا جمع آوري و يكجا سوزاند!
 • در پي اختلاف مرحوم شيرازي با نحوه حكومتداري جمهوري اسلامي،‌ ايشان را از سال 58 بازداشت خانگي كردند كه اين حبس خانگي در سال 80 و با ارتحال ايشان پايان يافت!
 • بزرگترين موج بازداشتها پس از ارتحال مرحوم خميني آغازشد كه منجر به دستگيري و حبس بيش از 500 تن از طلاب، علما، دوستان و بستگان مرحوم شيرازي شد كه ازآنجمله ميتوان به سيد صادق شيرازي اشاره كرد.
 • در 28 صفر 1413 قمري (1371)، در حين سخنراني سالانه مرحوم شيرازي به مناسبت رحلت پيامبراكرم (‌ص)،‌ نيروهاي اطلاعات به بيت ايشان حمله كردند و پس از دستگيري تعداد زيادي از عزاداران، در دستگيري و ترور ايشان ناكام ماندند.
 • در سال 1372 مرحوم شيرازي حكم بازداشت خانگي را زيرپاگذاشت و به ديدار آقاي گلپايگاني كه در آنزمان از منتقدان جدي حكومت بود و كسالت داشتند،‌ رفتند؛ اما حكومت، اين كار را با بازداشت گسترده مقلدان، خويشاوندان و حتي فرزندانش پاسخ داد.
 • بار ديگر در سال 1373 وپس از ارتحال آقاي خوئي‌، براي جلوگيري از انتقال زعامت مرجعيت از ايشان به مرحوم شيرازي،‌ بسياري از نزديكان شيرازي ازجمله سيدصادق شيرازي بارداشت شدند.
 • در سال 1375 دهها تن از نزديكان مرحوم شيرازي به دلايل واهي دستگيرشدند كه در روزنامه هاي جهان بازتاب وسيعي داشت؛‌ حتي سازمان عفو بين الملل با صدور بيانيه اي خواستار منع شكنجه و آزادي بازداشت شدگان شد.
 • در سال 1384 و در شب شهادت امام هادي (ع) هنگاميكه جمعي از زنان در بالاي قبر مرحوم شيرازي مشغول به فاتحه خواني و عزاداري بودند،‌ مورد حمله وحشيانه جمعي باتوم به دست قرارگرفتند و مضروب و مصدوم شدند. سپس به مدت يك شبانه روز به زندان ساحلي قم منتقل شدند.

منبع: كتاب "وريث انبيا"‌ نشر دارالعلوم، چاپ بيروت/لبنان.

11. آخرین سخنرانیش این بود:

آخرین سخنرانی

متن زیر گزیده ای از آخرین سخنرانی مرجع فقید در واپسین ساعت شب عید فطر 1422 قمری (1380 شمسی) در میان جمعی از بانوان است که بعد از فوتشان در کتابی با نام "آخرین سخن" جمع آوری شده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

"موضوعی که به کرات تذکر داده ام، این است که همه شما باید کتاب بنویسید. زنان مسیحی، زنان یهودی و زنان مسلمان سنی مذهب کتاب می نویسند. اما متاسفانه زنان شیعه کتاب نمی نویسند؛ با اینکه اولین خانمی که در اسلام کتاب نوشت، حضرت زهرا (علیهاسلام) بود. آن هم با آنهمه مشکلات و مصائب. خانم آگاتا کریستی نویسنده ای غربی و البته مسیحی است که تابحال 114 جلد کتاب نوشته است و من کتابهای ایشان را خوانده ام.

پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) برای خانم ها نماز جماعت مخصوص با امام جماعت زن تشکیل دادند. حضرت، زنی به نام ام ورقه را طلبیدند و ایشان را بعنوان امام جماعت برگزیدند. شما هم باید نماز جماعت داشته باشید، ولو در منزل خودتان.

سعی کنید مجالس هفتگی، ماهانه و اگر نمی توانید مجلس سالانه داشته باشید. زمانیکه در کویت بودیم، اصرارکردیم که مجالس عزاداری امام حسین (علیه السلام) برپاکنید. الحمدلله در حال حاضر هر شب 200 الی 300 مجلس در کویت برپامی شود.

در همان زمان شخصی نزد من آمد و گفت: من 4 دختر دارم که هیچ کدام ازدواج نکرده اند. وظیفه من چیست؟ گفتم: در خانه خود روضه هفتگی برپاکن. لبخنی زد و گفت: من از مجردبودن دخترانم می گویم و شما از برپایی مجلس روضه، این دو چه ربطی به یکدیگر دارند؟ گفتم: ربط این دو این است که وقتی روضه هفتگی در خانه خود داشته باشی، مردم به برکت امام حسین (علیه السلام)با دخترانت آشنا می شوند و دخترانت به زودی ازدواج می کنند. صحبت ما تمام شد و آن شخص رفت. سال آینده نزد من آمد و گفت: به سفارش شما عمل کردم و به برکت مجلس امام حسین (علیه السلام) در طول یکسال هر 4 دختر من ازدواج کردند."

12. قربانی دیگر این خانه و خاندان این بود:

چند روز پیش از حادثه شهادتش، چندین بار تلفنی سید حسن را تهدید به قتل کردند. و ایشان که ازاین تهدیدها زیاد شنیده بود و شهادت را منتهی آرزوی خود می دانست توجهی به آن نکرد و چون همیشه توکلّش به خدای متعال بود.

روزنامه رسمی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق (الشهادة) در مصاحبه ای که با خالده عبد الغفار منشی صدام حسین – که سرانجام از عراق فرار کرد – داشت گفت: . . . صدام شخصاً دستور ترور سید حسن شیرازی را داده است. . .

13. آخرین تالیفش این بود:

متن زیر مقدمه آخرین کتابی است که مرحوم شیرازی در آخرین لحظات عمرشان یعنی حدود ساعت 3 بامداد شب عید فطر۱۴۲۲ ق مصادف با ۲۷ آذر ۱۳۸۰ با موضوع زندگانی حضرت فاطمه زهرا (علیهاسلام) به رشه تحریر درآورد؛ اما در حالیکه قلم بین انگشتانش بود و به کلمه الله المستعان (خدا یاری دهنده است) رسیده بود، در اثر سکته مغزی جان به جان آفرین تقدیم کرد. (در تصویر بالا با دایره قرمز مشخص شده است)

بسم الله الرحمن الرحیم
"حضرت فاطمه زهرا (علیهاسلام) بهترین الگوی بانوان عالم اعم از مسلمان و غیرمسلمان است. در حدیث شریف آمده است: حضرت زهرا (علیهاسلام) دامنش را پاک نگاه داشت، خداوند متعال نیز فرزندان ایشان را بر آتش حرام فرمود. این روایت بر این مطلب دلالت دارد که زنان زمان جاهلیت همگی ناموس خود را در اختیار مردم قرارمی دادند و چون در آن زمان اکثر زنان آلوده بودند، پاکدامنی و حفظ ناموس سزاوار چنین اجر و پاداشی از جانب حق تعالی بوده است.
ایشان علیرغم مشکلات فراوان، اولین بانوی نویسنده در اسلام است که کتابهایشان بعدها با نام مصحف فاطمه جمع آوری شد. همانطور که امام علی (علیه السلام) اولین مرد نویسنده در اسلام می باشد. بر زنان ما لازم است که آن حضرت را در امور زندگی خود ازجمله تألیف و نویسندگی الگو قراردهند. از خداوند متعال خواستارم به زنان ما توفیق الگوپذیری از حضرت زهرا (علیهاسلام) در همه امور زندگی عطانموده و خیر دنیا و آخرت به آنان عنایت فرماید."

14. تنها گلایه ای که از روزگار کرد این بود:

"بیش از یک قرن و نیم است که خاندان شیرازی از سوی حکومتهای وقت، تحت تعقیب، آزار و شکنجه قرار دارند. آری! خاندان ما تاوان وابستگی و خویشاوندی خود را با احیاگر بزرگ یعنی میرزای شیرازی و همچنین تاوان نشر کتابهای آگاهی بخش و بیدارکننده و بنای مؤسسات خدماتی می پردازد.

چندسال پس از مرگ پدرم در کربلا ماندم تا اینکه تعقیب و پیگرد ما مجدداً آغازشد. به ناچار به کویت رفتم، اما برادرم سیدحسن، بازداشت و انواع شکنجه را در زندانهای عراق متحمل شد. پس از آزادی به لبنان رفت و همان جا توسط دستگاه اطلاعات رژیم بعث ترورشد (شرح زندگانی و خدمات متفکر شهید سید حسن شیرازی در پست ۸ مرداد ۸۶ گذشت).

سال 58 به ایران آمدم. اما در قم در خانه ام تحت نظر قرارگرفتم و ماجراهایی بر من گذشت که اگر بخواهم آن آزارها را به نگارش درآورم، حداقل یک کتاب 500 صفحه ای خواهدشد. به این اکتفانکردند و کار را به جایی رساندند که دو پسرم، تعدادی از خویشاوندان، دامادها و دوستان را بازداشت کردند و برخی را تبعید نمودند. همین طور عده بسیاری از علما و طلاب را از شرکت در جلسات درس من بازداشتند و کارکنان مؤسسات ما را پس از مصادره اموال، وادار به ترک آنجا نمودند. همچنین دو فرزند دیگرم تحت تعقیب درآمدند؛ بطوریکه یکی از آنها ناچارشد به کویت و دیگری به سوریه مهاجرت کند ... "

15. آخرین دیدارم با ایشان چنین بود:

در ذیل پست "مرجعیت مهجور" دوستان خاطره ای نقل کرده بودم :

آخرین باری که مرحوم آیة الله آسیدمحمد را دیدیم، دلگیر بود و بی حوصله و با صدای بسیار ضعیف فرمود:
هیچ فایده ندارد کار و زندگی که همه اش درس و درس و درس و کتاب و کتاب و کتاب و دیگر هیچ...
بعددر حالی که با انگشتان دستش شمارش خود را تاکید می نمود فرمود: 5 چیز با هم، و الا هیچ کدام: 1 محراب 2 منبر 3 درس 4 قلم 5 زن و همسر و زندگی...
چند بار تاکید کرد و من فقط گفتم چشم. در چشمانم نگریست و بعد روی گرداند

احتمالا ناامید از من شد...
قدس الله نفسه

17. آخرین اجازه ی امور حسبیه و اولین اجازه ی روایتی که از ایشان دارم:

????? ? ???

18. آنکه این روزها خار چشمشان شده:

32s

سید صادق شیرازی برادر سید محمد،امروز جانشین چندین نسل از خاندان شیرازی است.او از جانب سید محمد اجازه اجتهاد دارد.بیش از 20 سال است که در بحث خارج فقه و اصول ایشان جمعی از علما حاضر می شوند و برخی از مدرسان خارج در حوزه علمیه قم و سوریه و شماری از مبلغان نقاط مختلف دنیا از شاگردان ایشان هستند.سید صادق در آبان ماه 87 در شهر قم مورد سوء قصد قرار گرفت که از آن جان سلامت به در برد. وهابیان را عامل این ترور معرفی کردند. (نقل فقره ی اخیر از "مرجعیت مهجور" بود)

19. بعد التحریر

هنرور» متاسفانه توضیحاتش ادبیات مناسب ندارد، اما تصاویر زیادی در این لینک ها می توان یافت

20. بعد التحریر

یک بنده ی شرمنده گفت...

http://zamaaneh.com/special/2007/11/post_319.html


یک بنده ی شرمنده گفت...

http://www.salaamtv.org/Files/NewsFiles/123.mp3


۳ نظر:

 1. با سلام و احترام
  مقاله خواندني شما واقعا جاي تقدير دارد بدين سان به نوبه خود از زحمات شما كمال تشكر را دارم.
  در راستاي همكاري بيشتر وبلاگ وزين شما در دو وبلاگم لينك شد
  با آرزوي موفقيت روزافزون و به اميد ظهور حق

  پاسخحذف